close
تبلیغات در اینترنت
سوالات و شبهات عریضه نویسی
سخن مدیر وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم
مقام معظم رهبری :
امروز اولویت اصلی کشور مقابله با جنگ نرم دشمن است. شما جوانهای دانشجو ، افسران جوان این جبهه اید.در این جنگ ، دشمن به سراغ سنگرهای معنوی می‌‌آید که آنها را منهدم کند.
در این جنگ نرم وظیفه مجموعه فرهنگی این است که ، هنر را تمام عیار و با قالبی مناسب به میدان آورد تا اثرگذار شود .


سلام علیکم و رحمت الله ، به وبلاگ " تجلی طه " خوش آمدید.
"تجلّی" به معنای آشکار شدن ، جلوه کردن ، تابش و نمایش است.
"طه" از حروف مقطعه قرآن است و این کلمه ، خطاب به پیامبر اکرم (ص) می باشد.و توسط علما بزرگ شیعه به معنای "ای کسی که طالب حقی و هدایت کننده به سوی آن می باشی" تفسیر شده است.

"تجلّی طه" صفتی منسوب به امام زمان (عج) است . با توجه به مطالبی که در بالا ذکر شد ، چنین می توان برداشت کرد که ، "تجلی طه" یعنی : امام مهدی (عج) جلوه ای از حق طلبی و هدایت کننده بشریت به سوی آن است.

در این وبلاگ سعی کرده ایم مجموعه ای از مطالب با موضوع مهدویت و امام زمان (عج) را گردآوری کرده ، و آنها را در قالب هایی متنوع(متن - فیلم - عکس - موسیقی - نرم افزار و...) در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.
مطالب و موضوعات این وبلاگ به نحوی گردآوری شده است که ، عموم مردم با هر سنی و با هر سطح علمی بتوانند از آن بهره ببرند.

ما مخاطبان خود را به سه گروه تقسیم کرده ، و موضوعاتی که برای هر گروه مناسب تر است را به شرح ذیل پیشنهاد می کنیم:

کودکان : به این گروه پیشنهاد می شود فقط از موضوع «مهدویت کودکان» بازدید کنند.

نوجوانان و جوانان : تمام موضوعات این وبلاگ برایشان مفید می باشد.اما به طور خاص و ویژه ، پیشنهاد می شود حتما ازموضوعات «شبهات مهدویت»،«کرامات امام زمان»،«عریضه نویسی»و«کلام ولایت» بازدید کنند.

بزرگسالان : به این گروه پیشنهاد می شود از تمام مطالب این وبلاگ بازدید کنند.

بازدید کننده گرامی ، لطفا با ارسال نظرات ، انتقادات و پیشنهادات خود ، مارا در ارتقا سطح کیفی این وبلاگ یاری نمایید.
کپی برداری از مطالب این وبلاگ ، فقط با ذکر سه صلوات مجاز می باشد.

نویسنده : محمد.م
تاریخ : جمعه 07 خرداد 1395
نظرات

در ادامه مباحث عریضه نویسی در "کتاب عریضه نویسی به اهل بیت و امام زمان (عج)" ، درباره شبهات و سوالات عریضه نویسی نیز مباحثی ذکر شده است.

در مباحث قبلی اشاره شد که عریضه نویسی شیوه ای از توسل است که در موقعیت های خاص ، اهل بیت (ع) بر تمسک به آنها سفارش کرده اند. بنابراین همانند دعا و نیایش نتیجه بخشی آن مشروط به رعایت بعضی از امور است که از آنها به عنوان شرایط تاثیر عریضه نویسی می توان یاد کرد . بدیهی است که عدم توجه به آنها از فراهم شدن زمینه تاثیر توسل و تحقق امر در خواست شده ، جلوگیری به عمل می آورد . به یک اعتبار این شرایط به دو دسته تقسیم می شوند :

الف ) شرایط نویسنده عریضه :
بعد از معرفت به خدا و سلطنت مطلقه او و همینطور ایمان به منزلت اهل بیت (ع) که وسائط فیض الهی اند ضرورت دارد که نویسنده عریضه این شرایط را در خود احراز کند.
1)توبه از گناهان :
امام صادق (ع) از پیامبر اکرم (ص) نقل می کند که آن حضرت فرمودند :بهترین دعا استغفار و طلب آمرزش گناهان است . مرحوم علامه مجلسی در شرح این روایت مطالب زیادی بیان کرده و از جمله می نویسد : چون استغفار وسیله بر طرف شدن گناهان است و گناهان بزرگترین پرده و حجاب های مستجاب شدن دعا ها هستند.(کافی – کتاب الدعا – باب الاستغفار- ج1ص225و226)
امام صادق (ع) در این باره می فرمایند : گاهی بنده از خدا در خواستی می کند و شرایط هم برای برآورده شدن حاجت او کاملا مهیاست ولی خداوند تبارک و تعالی به ملائکه دستور می دهد که مانع برآورده شدن درخواست او شوند و آنگاه در تبیین علت این کار می فرماید :{بنده با مرتکب شدن گناه ، خود را در معرض سخط من قرار داده است سزاوار است که او را از بر آورده شدن درخواستش محروم سازیم }(اصول کافی ،ج3،ص373)
بنابراین یکی از شرایط پذیرفته شدن در خواست ها توبه و پرهیز از گناهان است . فرد آلوده به گناه مادامی که دست از گناه بر نداشته است نباید توقع داشته باشد که اگر عریضه ای به یکی از معصومین (ع) می نویسد درخواستش برآورده شود.
2)عدم ترک عمل :
هرگز عریضه نوشتن جای عمل انسان را نمی گیرد ، لذا فرد بعد از نوشتن درخواستش اگر متوجه وجود زمینه های عملی برای براورده شدن خواسته خودش شد باید آنها را دنبال کند چرا که به فرموده ی امام صادق (ع) :{دعا کننده ای که پایبند عمل نیست همانند تیر اندازی است که وسیله تیر اندازی (کمان) را در اختیار ندارد}(وسائل الشیعه ،ج4،ص1175،ح8965)
3)هماهنگی خواسته با دل انسان :
اگر انسان در ضمن عریضه خود وانمود میکند که هیچ راهی برای برآورده شدن خواسته اش جز عنایت خاص خدای متعال و توجه ائمه اطهار (ع) ندارد واقعا چنین باشد ، یعنی در حالتی اقدام به نوشتن عریضه کند که مضطر باشد و هیچ امیدی به راه های عادی و اسباب معمولی نداشته باشد . روایت شده است که خداوند متعال به حضرت عیسی بن مریم (ع) چنین وحی فرستاد : {ای عیسی وقتی می خواهی دعا کنی همانند کسی که در حال غرق شدن هست و فریاد رسی ندارد دعا کن ، امیدت فقط به من باشد ، در چنین حالی دعا کردن از تو و اجابت نمودن از من نیکوست}(وسائل الشیعه ،ج4،ص1174،ح8958)
4)اطمینان به قبولی درخواست :
حسن ظن بنده به پروردگار عالم و اهل بیت عصمت (ع) به گونه ای باشد که جزم داشته باشد که خواسته او اجابت می شود .حضرت صادق (ع) می فرمایند : {وقتی دعا می کنی و از خداوند حاجتی را در خواست می کنی باید چنان گمان کنی که حاجت تو پشت در است و منتظر دعای توست، همین که دعای تو تمام شد آن را به تو اعطا می کنند }(اصول کافی ،ج3،باب الاقبال بالدعاء)
و از پیامبر اکرم (ص) نقل شده است :{خدا را در حالی که یقین به اجابت او دارید بخوانید }(وسائل الشیعه ،ج4،ص1105،ح8702)
علاوه بر موارد مذکور حظور قلب ،طهارت انسان در حال نگارش عریضه ،خضوع و تذلل ،مداومت و اصرار و تکرار بر خواسته و مطلوب ، اگر عریضه ای را یک بار نوشت حاجتش برآورده نشد نا امید نشود و بار دوم بنویسد و…، در نظر داشتن اوقات و اماکن مناسب و مخصوصا رعایت ادب مع الله و ولی الله در اجابت خواسته انسان بسیار موثرند .
ب)شرایط حاجت مورد نظر :
باید توجه داشت که همه درخواست های انسان صلاحیت برآورده شدن را ندارند بلکه خواسته ی فرد حداقل باید دارای دو شرط باشد تا بتوان امیدوار به برآورده شدن آن بود.
اولا:
درخواست نویسنده ی عریضه مخالف سنت های جاریه ی الهی و اراده تکوینی خداوند نباشد ،به عبارت دیگر چیزی را درخواست کند که با نظام حاکم بر عالم و قوانین آن هماهنگ باشد به عنوان مثال مطلوب او جمع بین نقیضین نباشد نظیر این که درخواست کند هم باران ببارد و هم نبارد .
یا مثلا فردی درخواست کند که خدایا مرا به خلق خودت نیازمند نکن در حالی که مشیت خدا بر این تعلق گرفته است که نیازهای بندگان او به کمک یکدیگر برآورده شود .
در حدیث وارد شده است که علی (ع) فرمودند :{روزی در حظور پیامبر (ص) چنین دعا کردم که پروردگارا ! مرا محتاج احدی از بندگانت نکن . وقتی پیامبر (ص) این دعا را شنیدند به من فرمودند : یا علی ! این گونه دعا نکن چون هیچ بنده ای نیست مگر این که به سایر مردم نیازمند است .علی (ع) می فرمایند : عرض کردم : یا رسول الله (ص) پس چگونه دعا کنم ؟ حضرت فرمودند : بگو : پروردگارا ! مرا محتاج بندگان بد و پست مکن}(بحارالانوار،ج93،ص325)
ثانیا:
درخواست باید امر حلالی باشد ، به بیان دیگر خارج از اراده ی تشریعیه خداوند نباشد . در اشاره به این حقیقت علی بن ابیطالب (ع) می فرمایند :{از خداوند عالم چیزی را که حلال نیست درخواست مکن}(بحارالانوار،ج93،ص324)
چون چنین درخواستی با اساس تعالیم الهی در تعارض است به خاطر اینکه هر یک اوامر و نواهی الهی ریشه در یک سلسله مصالحی دارد که تامین کننده سعادت و کمال انسانند . اگر اجازه برآورده شدن خلاف این احکام و مقررات داده شود در حقیقت زمینه تحقق کمال انسانی از بین می رود و…

منبع : پرتال جامع سرتاس

تعداد بازدید از این مطلب: 53
موضوعات مرتبط: عریضه نویسی ,
|
امتیاز مطلب : 5
|
تعداد امتیازدهندگان : 4
|
مجموع امتیاز : 20


مطالب مرتبط با این پست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

مهدویت امام زمان (عج)
حدیث موضوعی
براي اطلاع از آپيدت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود